2017 NON-EQUITY JEFF AWARD NOMINEES

Congrats to the 2017 NON-EQUITY JEFF AWARD NOMINEES!

PRODUCTION – PLAY

“At the Table” – Broken Nose Theatre

“How We Got On” – Haven Theatre Company

“Miss Holmes” – Lifeline Theatre

“The North Pool” – Interrobang Theatre Project

“Our Lady of 121st Street” – Eclipse Theatre Company

PRODUCTION – MUSICAL

“High Fidelity” – Refuge Theatre Project

“The Most Happy Fella” – Theo Ubique Cabaret Theatre

“Northanger Abbey” – Lifeline Theatre

“Urinetown” – BoHo Theatre

“The Wiz” – Kokandy Productions

BatBoy

ENSEMBLE

“At the Table” – Broken Nose Theatre

“Bat Boy The Musical” – Griffin Theatre Company

“good friday” – Kristiana Rae Colon and Tara Branham in collaboration with Oracle Productions

“High Fidelity” – Refuge Theatre Project

“How We Got On” – Haven Theatre Company

“The Resistable Rise of Arturo Ui” – Trap Door Theatre

“truth and reconciliation” – Sideshow Theatre Company

DIRECTOR – PLAY

Spenser Davis – “At the Table” – Broken Nose Theatre

Jonathan L. Green – “truth and reconciliation” – Sideshow Theatre Company

Robert Kauzlaric – “Cymbeline” – Strawdog Theatre Company

Victor Quezada-Perez – “The Resistable Rise of Arturo Ui” – Trap Door Theatre

James Yost – “The North Pool” – Interrobang Theatre Project

DIRECTOR – MUSICAL

Fred Anzevino – “The Most Happy Fella” – Theo Ubique Cabaret Theatre

Elise Kauzlaric – “Northanger Abbey” – Lifeline Theatre

Christopher Pazdernik – “High Fidelity” – Refuge Theatre Project

Stephen Schellhardt – “Urinetown” – BoHo Theatre

Scott Weinstein – “Bat Boy The Musical” – Griffin Theatre Company

ACTOR IN A PRINCIPAL ROLE – PLAY

Salar Ardebili (Khadim) – “The North Pool” – Interrobang Theatre Project

Ryan Hallahan (Dan) – “The Body of an American” – Stage Left Theatre

John Henry Roberts (Danny) – “The Little Flower of East Orange” – Eclipse Theatre Company

George Seegebrecht (Hauptmann) – “Hauptmann” – City Lit Theater Company

Kevin V. Smith (Vic) – “Taste” – Red Theater Chicago

Gage Wallace (Terry) – “Taste” – Red Theater Chicago

ACTOR IN A PRINCIPAL ROLE – MUSICAL

Maxwell J. DeTogne (Rob) – “High Fidelity” – Refuge Theatre Project

Henry McGinniss (Bat Boy/Edgar) – “Bat Boy The Musical” – Griffin Theatre Company

Henry McGinniss (Bobby Strong) – “Urinetown” – BoHo Theatre

Jordan Phelps (Tick) – “Priscilla: Queen of the Desert” – Pride Films and Plays

William Roberts (Tony Esposito) – “The Most Happy Fella” – Theo Ubique Cabaret Theatre

ACTRESS IN A PRINCIPAL ROLE – PLAY

Jeannie Affelder (Marie) – “The Little Flower of East Orange” – Eclipse Theatre Company

Kim Boler (Mabry) – “Human Terrain” – Broken Nose Theatre

Elaine Carlson (Eleanor of Aquitaine) – “The Lion in Winter” – Promethean Theatre Ensemble

Amy Johnson (Tami) – “Falling” – Interrobang Theatre Project

Kat McDonnell (May) – “Once in a Lifetime” – Strawdog Theatre Company

Shalyn Welch (Darcy) – “The Kid Thing” – Nothing Without A Company

ACTRESS IN A PRINCIPAL ROLE – MUSICAL

Sydney Charles (Dorothy) – “The Wiz” – Kokandy Productions

Molly Hernandez (Amy) – “The Most Happy Fella” – Theo Ubique Cabaret Theatre

Amanda Horvath (Tonya Harding) – “Tonya and Nancy: The Rock Opera” – Underscore Theatre Company

Stephanie Stockstill (Catherine Morland) – “Northanger Abbey” – Lifeline Theatre

Colette Todd (Diana) – “Next to Normal” – BoHo Theatre

 

ACTOR IN A SUPPORTING ROLE – PLAY

Adam Bitterman (Mick) – “The Seedbed” – Redtwist Theatre

Matt Edmonds (Biff) – “Death of a Salesman” – Redtwist Theatre

Robert Koon (Riley) – “Chagrin Falls” – The Agency Theater Collective

D’Wayne Taylor (Lucius) – “Jesus Hopped the ‘A’ Train” – Eclipse Theatre Company

Justin Tsatsa (Josh) – “Falling” – Interrobang Theatre Project

ACTOR IN A SUPPORTING ROLE – MUSICAL

Chuckie Benson (Lion) – “The Wiz” – Kokandy Productions

Scott Danielson (Officer Lockstock) – “Urinetown” – BoHo Theatre

Nick Druzbanski (Barry) – “High Fidelity” – Refuge Theatre Project

Joe Giovannetti (Herman) – “The Most Happy Fella” – Theo Ubique Cabaret Theatre

Luke Meierdiercks (Felicia) – “Priscilla: Queen of the Desert” – Pride Films and Plays

Steven Perkins (Tin Man) – “The Wiz” – Kokandy Productions

ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE – PLAY

Echaka Agba (Lauren) – “At the Table” – Broken Nose Theatre

JoAnn Montemurro (Faye) – “The Assembled Parties” – Raven Theatre Company

Deanna Reed-Foster (Trudy) – “Even Longer and Farther Away” – The New Colony

Kelli Strickland (Bananas) – “The House of Blue Leaves” – Raven Theatre Company

Kendra Thulin (Lisa) – “Wastwater” – Steep Theatre Company

nancy

ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE – MUSICAL

Veronica Garza (Nancy/Tonya’s Mom) – “Tonya and Nancy: The Rock Opera” – Underscore Theatre Company

Nicole Michelle Haskins (Aunt Em/Evillene) – “The Wiz” – Kokandy Productions

Courtney Jones (Cleo) – “The Most Happy Fella” – Theo Ubique Cabaret Theatre

Anne Sheridan Smith (Meredith Parker) – “Bat Boy The Musical” – Griffin Theatre Company

Jenifer Tyler (Mrs. Allen/Mrs. Tilney) – “Northanger Abbey” – Lifeline Theatre

Honey West (Bernadette) – “Priscilla: Queen of the Desert” – Pride Films and Plays

SOLO PERFORMANCE

Philip Dawkins (Performer) – “The Happiest Place on Earth” – Greenhouse Theatre Center in association with Sideshow Theatre Company

Sarah Gise (Performer) – “The Amish Project” – Interrobang Theatre Project

ACTOR/ACTRESS IN A REVUE

Averis I. Anderson (Performer) – “An Anthony Newley-Leslie Bricusse Songbook” – Theo Ubique Cabaret Theatre

Ian Rigg (Performer) – “Oh, Coward!” – Dead Writers Theatre Collective

Graham Thomas Heacock (Performer) – “An Anthony Newley-Leslie Bricusse Songbook” – Theo Ubique Cabaret Theatre

Colette Todd (Angela) – “Honky Tonk Angels” – Theo Ubique Cabaret Theatre

Leryn Turlington (Darlene) – “Honky Tonk Angels” – Theo Ubique Cabaret Theatre

NEW PLAY

Shepsu Aakhu – “Feral” – MPAACT

Philip Dawkins – “The Happiest Place on Earth” – Greenhouse Theatre Center in association with Sideshow Theatre Company

Zeljko Djukic – “Gentle” – TUTA Theatre Chicago

Jerre Dye – “Distance” – Strawdog Theatre Company

Ike Holter – “Prowess” – Jackalope Theatre Company

Alex Lubischer – “Bobbie Clearly” – Steep Theatre Company

Heather McNama and Nancy Nyman – “Resolution” – Pride Films and Plays

NEW ADAPTATION

Alex Higgin-Houser and David Kornfeld – “Haymarket: The Anarchist’s Songbook” – Underscore Theatre Company

Robert Kauzlaric and George Howe – “Northanger Abbey” – Lifeline Theatre

CHOREOGRAPHY

Aubrey Adams – “Urinetown” – BoHo Theatre

Breon Arzell – “The Wiz” – Kokandy Productions

Jon Martinez – “Priscilla: Queen of the Desert” – Pride Films and Plays

Christopher Pazdernik – “High Fidelity” – Refuge Theatre Project

ORIGINAL MUSIC IN A PLAY

Natasha Bogojevich – “Gentle” – TUTA Theatre Chicago

Andrew Hansen – “Cymbeline” – Strawdog Theatre Company

Andrew Hansen – “Miss Holmes” – Lifeline Theatre

Ben Sutherland – “The Lion in Winter” – Promethean Theatre Ensemble

Shawn Wallace – “Rutherford’s Travels” – Pegasus Theatre Chicago

MUSIC DIRECTION

Jimmy Morehead – “The Wiz” – Kokandy Productions

Robert Ollis – Priscilla: Queen of the Desert” – Pride Films and Plays

Jeremy Ramey – “The Most Happy Fella” – Theo Ubique Cabaret Theatre

Charlotte Rivard-Hoster – “Urinetown” – BoHo Theatre

Jon Schneidman – “High Fidelity” – Refuge Theatre Project

SCENIC DESIGN

Kurtis Boetcher – “Gentle” – TUTA Theatre Chicago

Kevin Hagan – “Our Lady of 121st Street” – Eclipse Theatre Company

Jeffrey D. Kmiec – “The Assembled Parties” – Raven Theatre Company

Michelle Manni – “High Fidelity” – Refuge Theatre Project

Greg Pinsoneault – “The North Pool” – Interrobang Theatre Project

Ashley Ann Woods – “Miss Holmes” – Lifeline Theatre

LIGHTING DESIGN

Erik Barry – “Haymarket: The Anarchist’s Songbook” – Underscore Theatre Company

Kevin D. Gawley – “A Wrinkle in Time” – Lifeline Theatre

  1. “Max” Maxin IV – “Urinetown” – BoHo Theatre

Alexander Ridgers – “Winterset” – Griffin Theatre Company

Brandon Wardell – “Bat Boy The Musical” – Griffin Theatre Company

COSTUME DESIGN

Aly Renee Amidei – “Northanger Abbey” – Lifeline Theatre

John Nasca – “Priscilla: Queen of the Desert” – Pride Films and Plays

Rachel M. Sypniewski – “The Resistable Rise of Arturo Ui” – Trap Door Theatre

Virginia Varland – “The Wiz” – Kokandy Productions

Elizabeth Wislar – “Urinetown” – BoHo Theatre

15941417_1385300631494628_300184181540942993_n

SOUND DESIGN

Eric Backus – “A Wrinkle in Time” – Lifeline Theatre

Thomas Dixon – “peerless” – First Floor Theater

Thomas Dixon – “Wastwater” – Steep Theatre Company

Stephen Ptacek – “How We Got On” – Haven Theatre Company

Stephen Ptacek – “In To America” – Griffin Theatre Company

Matthew Reich – “The Promise of a Rose Garden” – Babes With Blades

PROJECTION DESIGN

Brock Alter – “In To America” – Griffin Theatre Company

Anthony Churchill – “The Body of an American” – Stage Left Theatre

Michael Stanfill – “Prowess” – Jackalope Theatre Company

FIGHT CHOREOGRAPHY

Ryan Bourque – “Prowess” – Jackalope Theatre Company

Matt Hawkins – “Cymbeline” – Strawdog Theatre Company

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s